8b85f9850d9c8b95e06693cf3a9eced0.svg+420 603 515 134       02973fe79eff56b97a8e833fa2d5701d.svginfo@marionetino.com       

HISTÓRIA BÁBKOVÉHO DIVADLA

Bábkové divadlo alebo bábkarstvo je forma umenia, ktorá úzko spolupracuje s výtvarným umením, literatúrou a s ľudovým umením. Jeho korene siahajú až do Staroveku a prvé bábkové hry sa formovali v Indii, Egypte, Indonézii, Číne a napríklad aj na Jáve. V tej dobe bábkové divadlo súviselo s náboženstvom a bábkarské hry rozprávali príbehy o bohoch. V Jávskom divadle sa figúrka zvaná wajang premietala na plátno a divák sledoval jej tieň. Dej rozprával tzv. recitátor. V Egypte napríklad ako bábky slúžili aj sochy. Už vtedy využívali bábkové divadlo na zobrazenie boja medzi dobrom a zlom.

A kedy sa objavilo bábkové divadlo u nás? Fenomén bábkového divadla je Slovensku a v Čechách spätý s európskou tradíciou tzv. kočovných divadelných skupín, ktoré putovali po Európe asi od 16. storočia a k nám sa dostali v 18. storočí. Vtedy divadelníci kočovali, pretože statické divadla ešte neboli bežné. V týchto časoch hrávali kočovní herci dvojakým spôsobom – naživo a s bábkami. Predstavenia boli ale rovnaké, či hrali herci alebo bábky. Zaujímavosťou je fakt, že to boli vždy hry pre dospelých a aj bábkové divadlo, v ktorom herci hrali opery a obľúbené hry o rytieroch, navštevovalo dospelé publikum.

Prvé bábkové hry boli Faust a Don Juan a najvyspelejšie divadelné kultúry boli v Taliansku a v Anglicku. Práve umelci z týchto krajín najviac ovplyvnili vývoj divadla v strednej Európe. Podľa ich vzoru  vznikli začiatkom 17. storočia nemecké divadelné spoločnosti. Ich predstavenia boli známe aj na Slovensku. Profesionálna bábková kultúra prinesená v tomto období na Slovensko bola nemecká a rakúska. Z tohto obdobia vznikla aj rozprávka Gašparko. Gašparko bola postava, ktorá sa snažila oslobodiť národ spod Rakúskej moci a zväčša bola využívaná na rozprávanie deja v iných jazykoch, keďže kočovné divadlá cestovali po celej Európe.  

Bábkové divadlo ako divadlo pre deti vzniklo až oveľa neskôr. V Európe sa detské bábkové divadlo objavilo až v 19. storočí a na Slovensku a v Čechách asi v polovici  20. storočia. A prečo táto zmena na bábkové divadlo pre deti? V tej dobre sa objavil film, ktorý sa stal konkurent kočovných divadeľných skupín a marionetinové divadlá sa už ťažšie inovovali. Práve preto začali skúšať hrať pre deti, čo prinieslo bábkovému divadlu najväčší rozkvet. Dvadsiate storočie znamenalo pre profesionálne bábkové divadlo veľmi pozitívny a prudký vývoj, na ktorý nadväzujú súčasný umelci.

    

Aj naše bábkové divadlo Marionetino pracuje na zachovaní a prebudení tohto jedinečného umenia pre deti a prináša Vám klasické rozprávky, veselé postavičky a praktické prevedenie bábkového divadla.

Rychlost doručení
Kvalita komunikace
Přehlednost obchodu
98 %
našich zákazníkov bolo spokojných s nákupom na www.marionetino.sk
38 hodnotenie